Cupa :)

13984 de spectatori au venit pe digital cable arena în această zi înnorată. maxtv a ales o aşezare strategică 4-4-2. Următorii jucători au fost aleşi: Ştefan – Walter-Birnbauer, Crãciun, Pavel, Obadă – Arsene, Gutã, Tãnase, Voicu – Navas Sánchez, Atanasov.

Varza a folosit o interesantă aşezare tactică 3-4-3. Au prezentat formaţia: Bucchi – Ghinea, Magnusson, Jansson – Bjerkeskaug, Salmon Cinotti, Oršolić, Luisenthal – Molano, Gabriele, Ristić.

Varza a văzut pe aripi cele mai multe posibilităţi de a ataca şi a încercat să dirijeze majoritatea baloanelor în acea direcţie. Tribunele au amuţit în minutul 4 când echipa vizitatoare, Varza, a luat conducerea prin Toša Ristić, 0 – 1, în urma unui atac purtat pe dreapta.  Rocco Salmon Cinotti ar fi putut mări diferenţa în favoarea echipei sale în minutul 13, după o cursă pe partea stângă, dar şutul său a lovit bara. Jonas Jansson a avut ocazia de a mări avantajul oaspeţilor după 15 minute, lovitura sa cu capul din plonjon fiind bine plasată, însă portarul gazdelor Grigore Ştefan a respins. Câteva manevre precise pe stânga au dus în minutul 28 la golul înscris de Varza, ce a schimbat tabela la 0 – 2.Jonas Jansson a fost creditat cu acest gol. Scorul la pauză a fost 0 – 2. Varza a controlat mai mult balonul, având o posesie de 67 la sută.

În cel de-al 48-lea minut al partidei, lovitura liberă executată de Mathias Luisenthal şi-a găsit drumul spre poarta gazdelor, trecând prin zidul aranjat neglijent şi aducând avantajul pentru Varza la 0 – 3. Deja Varza se retrăgea în apărare cu tot efectivul, încercând să apere avantajul. Umberto Gabriele de la oaspeţi a profitat de o neînţelegere între portarul gazdelor şi fundaşi în minutul 61. 0 – 4 pentru Varza.În minutul 72, o bâlbâială a apărării stânga a gazdelor a permis lui Toša Ristićsă pătrundă în careu. Acesta a driblat şi portarul, majorând avantajul oaspeţilor la 0 – 5.În minutul 74 Tommy Magnussonde la Varza s-a accidentat, dar a primit îngrijiri şi a continuat meciul. Grigore Ştefan a respins in extremis şutul lui Luis Alfredo Molano de pe partea stângă în minutul 82, evitând astfel consolidarea avantajului oaspeţilor.Cele patruzeci şi cinci de minute au fost dominate de Varza, cu o impresionantă posesie de 77 la sută a balonului.

Roberto Navas Sánchez a evoluat admirabil pentru maxtv. Reinold Walter-Birnbauer pe de altă parte, a avut o zi groaznică. Cel mai folositor jucător al echipei Varza a fostMathias Luisenthal. Pe de altă parte, Tommy Magnusson a evoluat destul de timid.   Meciul se încheie 0 – 5.